Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Basın Bülteni

09

Ara
2011

No Comments

In Basın Bülteni

By o2-ozcan

Kirazcan ile Kirazım çocuklarla buluşuyor!

On 09, Ara 2011 | No Comments | In Basın Bülteni | By o2-ozcan

Aydan Çelik’in çizgileriyle hayat verdiği sevimli kardeşler Kirazcan ile Kirazım’ın eğlenceli ve heyecanlı maceraları resimli masal kitabı olarak h2o kitap tarafından yayınlanıyor.

Çocuklar için eğlendirici ve heyecan verici bir dizi.

Arkadaşlık, yardımlaşma,dayanışma… Birlikte olmaya kimin ihtiyacı olmaz. Boşuna dememişler “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!” 

 

“Ormanın sevimli iki kardeşinin her maceraya eşlik eden şarkılar.” 

Aydan Çelik’in çizgileriyle hayat verdiği sevimli kardeşler Kirazcan ile Kirazım’ın eğlenceli ve heyecanlı maceraları resimli masal kitabı olarak h2o kitap tarafından yayınlanıyor.
Dizinin, öyküsünü Yasemin Akbaş’ın kaleme aldığı “Kirazcan ile Kirazım Karakurtçuklara Karşı” adlı ilk kitabının Ekim 2011’de yayınlanmasının ardından bu haftada ikinci hikâye, “Kirazcan İle Kirazım Sihirli İksirin Peşinde” raflardaki yerini aldı. Sihirli İksirin Peşinde kitabının öyküsü yine çizer Aydan Çelik’e ait.
Ormandaki en güzel ağaç evlerden birinde yaşayan Kirazcan ile Kirazım arkadaşları da ormanın en ilginç sakinleri: Neşeli ve obur armut TOMBALAK; iyimser, çalışkan ve güzel mi güzel kelebek DANTELKIZ; der daim olayları abartan ve hayalperest ama bir o kadar da yaratıcı CANERİK; çok çok iyi niyetli, pek hızlı hareket edemeyen kırılgan salyangoz NAZLIKIZ… Tabii onlara zaman zaman katılan çeşit çeşit YAPRAKLAR; ormanın şifa dağıtıcısı baykuş BİLGE DOKTOR ve diğerleri…
Tabii ormanın pek de dost canlısı olmayan sakinleri de var: Karakurtçuklar Çetesi ve şefleri Karakoncolos…
Bu çete, kahramanlarımızın başına dertler açmakta fazlasıyla maharetli… Ancak Kirazcan ile Kirazım ve dostları biraz iyi niyet, biraz akıl, sıkı ve sadık bir takım çalışması ve bolca neşeyle dertlerin ve sorunların üstesinde gelmenin yolunu bulmaya gayret ederken heyecan ve derslerle dolu maceralar yaşıyorlar. Her kitapta bir başka serüven… Her kitapta bir başka akıllıca çözüm…
Bolca neşenin önemli bir kısmına da çocukların kolayca öğrenip dilinden düşürmeyeceği pek çok şarkı eşlik ediyor.
Arkadaşlık ve dayanışmanın hep en önde tutulduğu orman sakinlerinin maceralarında oluşan bu doğa masalları çocukların merakla takip edeceği bir akıcılığa sahip olmasının yanında, içerdiği çizim zenginliği ve anlatımdaki çeşitlilikle ebeveynlere gerektiğinde masalı uzatma ve yönlendirme olanağı sunuyor. “Sihirli iksir” şifa veren bir ilaç-şurup olarak da kullanılabiliniyor örneğin…
23×23 cm boyutlarında kare forma sahip Kirazcan ile Kirazım çocuk kitapları dizisi kuşe kağıda, renkli baskısıyla da çocukların ilgisini çekeceğine şüphe yok. Kitaplar okul öncesi (4-8 yaş) çocuklara yönelik olmakla birlikte okumayı yeni öğrenen çocuklar için de yararlı. Hikâyenin yazılmasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocuk kitaplarında kullanılmasını uygun bulduğu düz yazı karakteri yeterli ve gerekli büyüklükte kullanılmış.
Biz bunları takip ederken Kirazcan ile Kirazım yeni maceralara çoktan atılmışlar bile. Yeni yıl ile birlikte çocukları yeni maceraları bekliyor… Başa dön