Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

On 04, Eki 2017 | No Comments | In | By o2-ozcan

Fareyi Öldürmek

çok gizli örgüt….

“Hiç unutmam, karısını gömmüş mezardan yeni dönmüştük. Kolundan tutup kaldırdım, ‘Yürü Sabri benimle!’ dedim. Yürüdü. Alıp eve götürdüm bizim. Tam kapıdan girerken ‘Sanki çok gizli, görünmeyen bir örgüt var da benimle uğraşıyor,’ dedi.”

bir acayip Sabri….

“Ama Sabri’ydi bu. Başka insandı. Kimseye benzemezdi. Olaylar karşısında öyle halleri vardı ki dünyanın, hayatın, bütün insanların uymak zorunda olduğu yasaları kendi eliyle o yazmıştı sanki! ”

 

“Bu Sabri beyi aklım almamıştır benim hiç. Daireden eve, evden daireye; daireden eve evden daireye… Saat sarkacı gibi… Bir yıl, üç yıl, beş yıl değil bu, ömür boyu…”

Fareyi Oldurmek_KAPAK_2_ONBir cinayet… Herkesin gözü önünde, üstelik bir devlet dairesinde işlenen bir cinayet. Katil, herkesin içinde biridir. İçimizden biri…
Ancak herkes onun fazlasıyla kibar, saflık derecesinde yumuşak ve çok çok iyi bir insan, tam da bu yüzden, herkesten farklı olduğuna tanıklık etmektedir. Neredeyse masumiyetine inanacağımız denli iyi bir insandır.

Peki, katil mi ki?

İrfan Yalçın tanıklıklara dayanan, neredeyse belgesel, kurgusuyla bir kahraman yaratıyor ve onun içimizdeki insan olduğunu sergiliyor. Bir türlü ortaya çıkarmaya cesaret edemediğimiz bu insan, herhangi birimizi katil olmaktan kurtaracak mıdır?Fareyi_Oldurmek_iCKAPAK

İyiliğini görmezden geldiğimiz, masumiyetiyle alay ettiğimiz, sevgisiz bırakıp yalnızlığa ittiğimiz, acıya ve açlığa terk ettiğimiz bir insan hayata geri çağrılabilir elbet:

“Her şey gibi sevmek de zaman işidir…”
Fareyi Öldürmek, Aydın Sayman yönetmenliğinde İçimdeki İnsan adıyla 2015 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Fareyi Öldürmek

Yazan: İrfan Yalçın
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
Sayfa Düzeni: Duru Su
ISBN :978-605-4906-45-1
Barkod : 97860549060451
Dizi : Türkçe Edebiyat -18, roman – 11
Sayfa : 144 sf.
Boyut : 12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi : İki Renk, 80 gr, Enso
Baskı Tarihi : Ekim 2017
Fiyat : 16,90 TL

>İndirimli Satın AL!

babil logo padora logoeganba-logo-header   ky_header_logo