Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

On 03, Eki 2017 | No Comments | In | By o2-ozcan

Gitmek – Sürgünlerin Vatanı

sürgünlerin vatanıdır gitmek

bir yerleri bir yurtları olmayacaktır asla. bir göçebe bile değillerdir, göçmek ismezlerdi ki. yeryüzü onları barındırmaz sadece gitmek vardır hayatlarında. gitmişlerdir…

Eleni,

…Giderken sana İstanbul’dan ayrılma, Harun’la kavuşmadan sakın Selanik’e dönme, demiştim. Hâlâ İstanbul’da olduğunu ve bu mektubun sana ulaşmasını umut ediyorum. Türk askeri Trakya’ya girdiğinde Fuat da aralarındaydı. Acı haberi ondan aldım. Harun, İzmir işgal edildikten sonra Kuvay-ı Milliye’ye katılmış, Sakarya Muharebesi sırasında şehit düşmüş. Hep Fuat ağabeyi gibi asker olmak isterdi, annesi istediği için muallim mektebine yazıldığını söylerdi. Acımız çok büyük. Savaşın bittiğine bile sevinemiyorum. Harun’la tekrar beraber olacağınıza, çocuklarımızın birlikte büyüyeceğine o kadar inanmıştım ki! Başımız sağ olsun, Eleni

***

Eleni, babasının evde olmamasından yararlanarak bahçeye indi. Pencereden İbrahim Halil’in bahçede gezindiğini görmüştü;
“İbrahim, biz İstanbul’a gönderiliyormuşuz. Babam Yunan kumandanından öğrenmiş. Bir daha görüşemeyebiliriz. Hakkınızı helal edin. Başınıza dert olduk.”
“Eleni, ne diyorsun sen? Oğlun da sen de bana Harun’un emanetisiniz. Ne zaman ihtiyacın olursa beni ara. Harun’u inşallah bulacağız. Geçecek bu kötü günler.”
“Sahi mi İbrahim, geçecek mi?”

Kadın bağrına bastı oğlunu: “Vermem! Oğlumu denize atamayacaksınız.”
Şükrü’nün gözlerinden sicim gibi yaşlar boşaldı birden. Hacebi ile Ayşe birbirlerine baktılar. Ne yapacaklarını şaşırmış haldeydiler. Seslere gelen geminin tayfaları Habibe’nin kollarında yatan çocuğun öldüğünü anlamışlardı. Kucağından çocuğu almak istediler. Hacebi tayfanın üzerine saldırdı, olanca sesiyle bağırdı:
“Dokunma! Zorla olmaz.”

Gitmek_Kapak_100Sürgünlerin alınyazısı tek kelimeden ibarettir.
6-7 Eylül Olayları’nın hemen ardından vatanını terk etme kararı alan bir adam hiç tanımadığı babasının akıbetini öğrenmek için onu tanıyanların hatıralarının peşine düşer ama geçmişe doğru yapılan maceralarla dolu, sırlarla örülü yolculuğun sonunda kendi akıbetiyle yüzleşecektir ve de kendi gerçekliğiyle çünkü bu aynı zamanda içe doğru bir yolculuktur.Gitmek_Dizgi_Cinius_İCKAPAK
Kafkaslardan sürülüp Balkanlarda yeni bir yurt arayan bir ailenin Osmanlı’nın yıkılış günleriyle beraber yeniden savruluşunun üç nesle yayılan hüzünlü öyküsü, mücadele ve çırpınmalarla yoğrulmuş fırtınalı geçmişi.
Her sürgün gibi onların da geçmişi kâbustur ama daha korkuncu geleceklerinin de kâbus olacağını bilmeleridir.
Sahi, sürgünler ölünce ruhları nereye gider?

 

Gitmek

Yazan: Güler Ganjuk
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
Sayfa Düzeni: Duru Su
ISBN :978-605-4906-40-6
Barkod : 97860549060406
Dizi : Türkçe Edebiyat -13, roman-9
Sayfa : 284 sf.
Boyut : 12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi : İki Renk, 70 gr, Enso
Baskı Tarihi : Mayıs 2017
Fiyat : 18,90 TL

İndirimli Satın AL!

eganba-logo-header  padora logo   ky_header_logo