Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

Yorum Yok
By o2-ozcan

On 04, Eki 2017 | No Comments | In | By o2-ozcan

İkisi Bi’ Arada

cumakapagömmesevdareni

Edebiyat Belleğimiz dizisinin  ikinci kitabında Cengiz Öndersever’in Kapalı Sevda (1986) ve Cuma’yı Gömme Töreni (1991) adlı öykü kitaplarını “bi’ arada” yayınlıyoruz.

Tanrının diş ağrısı benzetmesini yaparken…

 “Bu olaylar yalnızca tümceler, sözcükler ve harfler düzleminde geçiyor. Bunlarınsa gerçeklikleri yanılsamaya dayanır. Bir takım durumları, yazınsal zaman ve uzam içinde bazı insanlara uygulayarak bir öykü anlatmayı istedim. Bunu yaparken belirli bir amacım yoktu; bildiğim tek şey, bu iş için sözcüklerin gerekeceğiydi. Bunların yan yana gelişlerindeki uyumdan çıkan ses büyülüyordu beni çünkü bu uyumu yaratan bendim. İnsanın, yazarken eyleminin ötesine geçip kendisini de bulgulamaya başlaması korkunç bir zevktir. Ben büyük bir yalancıyım şu an, yalan söylemeyi hiç sevmediğim halde. ”

Yine de yazması hoşuma gitti. Belki sizin de gidebilir diye düşündüm. Başka tür bir şey yazmam olanaksız zaten şu an.

ikisibiarada_KAPAK_SON_ONBu öykülerde şeyler bir araya getirilerek bir şeyler yazılmış değildir. Bu yüzden kimi zaman yazma tekniklerini deşifre ederek ironi dolu bir kurgu ve üslup kullanılmıştır.

Zihnin dehlizleri, düşüncenin uğrakları arasında gezinen öyküler var elimizde. Kurgulanan düşlerin anlatımından çok, bu düşlerin kurgulanışı öykülenmiş. Ama “içsel yolculuklar” değil bunlar, somut şeyler ve mekânlar var; bir masanın üzeri, bir oda, sokak ya da coğrafya üzerinde buluşuyoruz olan bitenle ancak olaylar da yönlendirmiyor öyküleri. Yazar bir düşün izleğini takibe koyuluyor, okur da satırlar boyunca bu zihin akışının içine çekiliyor.ikisibiarada_iCKAPAK

Bu sayede mutlu mu mutsuz mu olduklarına karar verememiş bir çiftin birbirinden habersiz olarak atacağı adımları, birbirleriyle konuşmadıkları halde, bir diğerinden önce haber alabiliyoruz.
Bir keresinde de başlangıcı olamayan bir öykü yazmaya cüret ediliyor.

Bir metin yazarının, bir hastaya bakan işsizin, bir borçlunun, bir delikanlının, çocuklarının eline muhtaç bir ihtiyarın zihninin yarattığı maceraları takip ederken okur, bu maceraların veya sürüklenişlerin sahnelerine davet edilmektedir: Okurun bu yaratıcı okur davetine kayıtsız kalmayacağı…

İKİSİ Bİ’ ARADA

Kapalı Sevda & Cuma’yı Gömme Töreni

Yazan: Cengiz Öndersever
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
Sayfa Düzeni: Duru Su
ISBN :978-605-4906-50-5
Barkod : 97860549060505
Dizi : Türkçe Edebiyat -17, öykü- 2
Sayfa : 226 sf.
Boyut : 12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi : İki Renk, 70 gr, Enso
Baskı Tarihi : Ekim 2017
Fiyat : 18,90 TL

>İndirimli Satın AL!

padora logo   babil logoky_header_logoeganba-logo-header