Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

Yorum Yok
By o2-ozcan

On 26, Mar 2015 | No Comments | In | By o2-ozcan

Kirov Cinayeti ve Stalin

bir politik cinayetin anatomisi

politik bir simanın öldürülmesi hiç bir zaman sadece adli bir vaka olmamıştır,

tüm deliller aksini işaret etse bile..

karmaşık ama ilginç bir yolda yürümek…

Her ceza avukatı, her gerçek polisiye roman okuyucusu, delillerin her türlü tanıktan gelebileceğini çok iyi bilir; bırakın ikinci el olanları, birinci el deliller bile karışık, abartılı, yanlış anlamalar ya da bakış açısıyla çarpıtılmış olabilir, buna rağmen diğer delilleri belirginleştirmekte ve desteklemekte önemli gerçekleri içerebilir. Ayrıca, iki anlatım, ayrıntıda farklı olsalar da aynı hikâyeyi belirginleştirebilir, belirleyici olaylarda birbirlerini tamamlayabilir ve doğrulayabilir. Karmaşık, ilginç bir yolda yürüyeceğimiz açıktır.

bu kitapta (…) ne olup bittiğinin güvenilir bir anlatımını ortaya koyan malzemenin toplandığına en ufak bir kuşku yoktur.

Kirov_Cinayeti_ve_Stalin_KAPAK_200

1 Aralık 1934, Sergey Mironoviç Kirov, Smolni’nin üçüncü katında bulunan çalışma odasına gitmek üzere koridorda yürürken, Leonid Nikolayev adlı biri tarafından ensesinden vurularak öldürülür. Partinin bu gözde isminin öldürülmesi sıradan bir cinayet değildir ve sonraki yıllar devrimi yapan Bolşevik kuşağın tümüyle katline sahne olacaktır.

 

Sovyetler Birliği’nin 1930’lu yıllarını kasıp kavuran ve çoğu parti üyesi veya yöneticisi olan yüz binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan “Büyük Temizlik,” bu suikastın ardından gelen NKVD (gizli polis) operasyonları ve kitlesel tutuklamalarla başlamıştır.

 

Tutuklamalar, işkenceler, tehdit ve zorla alınan itiraflar ve idamlar. Ardından ilk itirafları alanların itirafları alınır ve idam edilirler. Sonra onları idama götürenler de idam edilir.Kirov_Cinayeti_ve_Stalin_ViNTAGE_ICKAPAK_I_KKK

Suikastın, o zamanki NKVD şefi Yagoda’nın emirleriyle, NKVD görevlileri tarafından düzenlendiği, 1937 yılında ortaya çıkmış ve Yagoda başta olmak üzere, suikastın örgütlenmesine karışan NKVD görevlilerinin hepsi idam edilmiştir. Fakat Yagoda’nın bu suikast emrini kimden aldığı, kuvvetli kuşkulara rağmen hiçbir zaman kesin bir şekilde ortaya çıkmamış ve kanıtlanamamıştır.

Akıl yürütmeler, kuşkular ve hatta kanıtlar bir tek kişiyi işaret etmektedir.

“The Great Terror” adlı kapsamlı çalışmanın yazarı olan Robert Conquest, 1934-1938 yıllarının olaylarını, 1950’lerde Kruşçev tarafından Kirov cinayetiyle ilgili başlatılan soruşturmanın sonuçlarını ayrıntılarıyla, son derece tarafsız ve nesnel bir şekilde inceleyerek katilin izini sürüyor.

Bir cinayet romanı gibi de soluk soluğa okunabilecek kitap, Stalin döneminin karanlığına güçlü bir ışık tutuyor.

 

Kirov Cinayeti ve Stalin

Yazan:  Robert Conquest
Çeviren: Gün Zileli
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
ISBN :978-605-4906-10-3
Barkod : 97860549060109
Dizi : Toplumsal Hareketler ve Siyaset – 9
Sayfa : 224 sf.
Boyut : 13,5×19,5 cm.
Baskı Kalitesi : S/B, 60 gr, Enso
Baskı Tarihi : Nisan 2015
Fiyat : 16,90 TL

>İndirimli Satın AL!

 padora logo

babil logo ky_header_logo