Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

On 12, Şub 2016 | No Comments | In | By o2-ozcan

New York New York

ebedi genç kent

“Yaşlılar, özellikle büyük kentlerde yaşayanlar gençlere gizli bir kıskançlıkla fısıldarlar: “Siz çok ilginç şeyler göreceksiniz.” New York ise kıskanmaz. O, sokaklarından gelip geçenlere gökdelenleri gibi tepeden bakar. “Sizin göremeyeceğiniz ne olaylar olacak gelecekte. Onları ben yaşayacağım,” der. Çünkü New York dünyanın “ebedi genç” kentidir.”

New York’a farklı bir giriş yapmak istiyorsanız havadan ya da denizden değil karadan gidin.

Uçakla Kennedy Havaalanı yerine yolunuzu yarım saat daha uzatarak Washington’un Reagan National Havaalanı’na inin. Oradan metro ile tren garı Union Station’a geçin. Burada haftada iki gün, akşamları 7.30’da, New York’a Art Deco stili döşenmiş Orient Express’in minyatürü bir tren kalkar ve bu trende bir cinayet işlenir.

Ve siz yolcu olarak tren New York’a giderken katili bulmak zorundasınızdır.

Böyle bir şeye yalnız New York’ta rastlanır. İnsanlar popüler olan bir lokantaya girip yer bulabilmek için kaldırımda yatan cesetlerin üzerinden atlayarak birbirleriyle yarış ediyorlar.”

New_York_New_York_KAPAK_100 Neredeyse yüz yıldır diğer tüm şehirlerin yüksekliğine öykündüğü bir şehir New York.

Bunların pek çoğu artık yükseldi; sokakları insansız çehrelere, hemşerilerinin uyumadığı evleri otellere, esnafının anıları hediyelik eşyalara, tüm şehir devasa bir turistik mekâna, sıradan bir kent seviyesine düştü.

New York ise giderek anlatılır oldu; sadece galerileri, sergileri, tiyatroları, müzikholleriyle değil barları, lokantaları, şarküterileri, apartmanları, sokakları ve sigara dükkânlarıyla; hatta komşularının ve müşterilerinin arabaları çekilmesin diye park otomatlarına para atan ya da uzaya gömülmek isteyen insanlarıyla kıpır kıpır bir şehir yaşamın sayfalara döküldüğü bir öyküye dönüştü.New_York_New_York_vintage

New York’un artık şarkıları gibi öyküleri de var ama bir de öykülere tanıklık edenleri. Tanju Akerson da bu tanıklardan biri. Bu kitapla yaşamının bir bölümünden damıttığı insan manzaralarıyla anlatıyor New York’u.

Gökdelenlerin gölgesinde kalan her şeyin siyah beyaz bir fotoğraf karesine döndüğü New York’un rengarenk simalarını, cıvıl cıvıl öykülerini, uzak ama sıcak bir kültürü anlatıyor; hiç tanımadıklarınla dost olabilmenin sihrini gösterirken bir şehirde yalnız kalınamayacağını fısıldıyor.

Örümcek Adamlar, Yarasa Adamlar, Süpermenler dışındaki kahramanların rehberliğinde, gündelik hayatın içinden mevsim mevsim New York gezintileri…

İÇİNDEKİLER

Varış 9

Sararıp Dökülmeden Önce 13
Hava ve Zaman Şaşırtıyor 15
En Tehlikeli Nehir 25
Dört Numaralı Tren 31
Umutsuz Hayalet 37
Mafya Lokantaları 45

Beyaz 59
Noel Baba Eyleme Geçiyor 61
Anti-Yılbaşı 73
Uzaya Giden Yollar 83
Yazarlar Buluşuyor 95

Yeşilmişik 105
Baharla Gelen Dadılar 107
Bisiklete Takılı Köpek 113
Park Levhası ve Papağan 117
Ağlayan Söğüt 123

Sapsarı 129
Sıcak Dalgasında Mucize 131
Havyar Yağmura Karşı 143

Bugün 153

New York New York

Yazan:  Tanju Akerson
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
Sayfa Düzeni: Duru Su
ISBN :978-605-4906-20-8
Barkod : 97860549060208
Dizi : Kültür ve Kültür Tarihi – 2
Alt Dizi : Seyyahlar ve Seyahatnameler – 2
Sayfa : 160 sf.
Boyut : 12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi : İki Renk, 70 gr, Enso
Baskı Tarihi : Şubat 2016
Fiyat : 13,90 TL

>İndirimli Satın AL!

eganba-logo-header    padora logo

  babil logo  ky_header_logo