Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

On 13, Oca 2016 | No Comments | In | By o2-ozcan

Öteki Yunan Solu, Syriza’nın Solundaki Parti ve Örgütler

Syriza ve Yunanistan Komünist Partisi’nden öte SoL…

Yunanistan, muhtemelen Arjantin’in dışında, dünya üzerindeki en büyük ve en fazla çeşitlilik gösteren anti-kapitalist sola sahip olan ülkedir. Bu durum, uzun yıllar boyunca yaşanmış olan bölünmelerin ve varlığını sürdürmekte olan zengin anarşist ve komünist geleneklerin bir sonucudur. Hemen hemen her yerde anti-kapitalist sola egemen olan parçalanmışlık ve iç çatışmaların aksine, Yunanistan, aynı zamanda, bu güçlerin çok büyük bir bölümünün kalıcı bir işbirliği ve eylem cephesi inşa etmeyi başardıkları birkaç ülkeden de biridir.

Anti-Kapitalist Sol Cephe: Antarsya

Hemen hemen her yerde anti-kapitalist sola egemen olan parçalanmışlık ve iç çatışmaların aksine, Yunanistan, aynı zamanda, bu güçlerin çok büyük bir bölümünün kalıcı bir işbirliği ve eylem cephesi —Anti-kapitalist Sol Cephe (Antarsya)— inşa etmeyi başardıkları birkaç ülkeden de biridir.

Seçmen desteği düzeyinde, deyim yerindeyse mikroskobik bir büyüklüğe sahip olmasına —ve bu alanda tamamen Syriza ve Komünist Parti’nin (KKE) gölgesinde kalmasına— rağmen, Antarsya gerçek anlamda toplumsal köklere sahip olan bir örgüt ve bir dizi toplumsal hareketin seferber edilmesinde ve örgütlenmesinde çok önemli bir rol oynuyor.

 

Sebastian Budgen, Yunanistan’ın bu karmaşık ve büyüleyici siyasi manzarasını, bir bilim ve eylem insanı ve Antarsya’nın önde gelen isimlerinden biri olan Panayotis Sotiris’le birlikte keşfe çıkıyor.


Oteki_Yunan_Solu_KAPAK_100Yunanistan’da 2012 yılındaki genel seçimlerde önemli bir çıkış yapan Syriza (Radikal Sol Koalisyon), 25 Ocak 2015 tarihinde yapılan genel seçimleri kazanarak sadece Yunanistan’da değil tüm dünyada solun tarihinde az görülen bir başarıya imza attı.

Ne var ki Syriza çok kısa bir süre içinde Troyka olarak adlandırılan Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve İMF’in kemer sıkma politikalarına teslim oldu.

20 Eylül 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimde sandıktan yeniden birinci parti olarak çıkan Syriza’nın başını çektiği koalisyon hükümetinin programı belli: Esnek çalışmayı yaygınlaştıracak, iş güvencesinin kalan kırıntılarını ortadan kaldıracak, emeklilik yaşını yükseltecek, tarımda küçük çiftçiye uygulanan vergileri ikiye katlayacak, bir özelleştirme furyası başlatacak, esnafı ezecek…

Peki, çare sol değil miydi? Evet, halen de öyle: Syriza’nın solunda da bir Sol var. Üstelik bu sol koalisyona girmeyen Yunanistan Komünist Partisi’nden (KKE) ibaret değil. Syriza’nın solu KKE’den başka çok çeşitli parti ve grupların yer aldığı, muazzam bir zenginliğe sahip.Oteki_Yunan_Solu_ViNTAGE_2

Son genel seçimde Syriza dışındaki sosyalist partiler toplam yüzde 9,3 oranında oy aldılar. Umudunu Syriza’dan kesmeyenler ve gelecekte Öteki Yunan Solu’nun oynayacağı yaşamsal rolü göremeyenler için bile bunun küçümsenemeyecek bir oy oranı olduğu çok açık.

Öyleyse, bugün, Öteki Yunan Solu’nu tanımanın tam zamanıdır.

İÇİNDEKİLER

Kısaltmalar    9
Giriş   11

I. Öteki Yunan Solu     15
II. Yunanistan Komünistlerini Anlamak   81 
III. Antrasya ve yunanistan’da Anti-Kapitalist Proje   93 
VI. EEK’nın Antrasya’ya Yönelik Eleştirisi    103

 

Öteki Yunan SoL’u

Syriza’nın Solundaki Parti ve Örgütler

Derleyen ve Çeviren: Kemal Ülker
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
Sayfa Düzeni: Begümay Özsivil
ISBN :978-605-4906-21-5
Barkod : 97860549060215
Dizi : Toplumsal Hareketler ve Siyaset – 11
Sayfa : 112 sf.
Boyut : 13,5 x 19,5 cm.
Baskı Kalitesi : S/B, 60 gr, Enso
Baskı Tarihi : Ocak 2016
Fiyat : 9,90 TL

>İndirimli Satın AL!

padora logo

babil logoky_header_logo