Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

On 18, Nis 2016 | No Comments | In | By o2-ozcan

Parçalı Bulutlar Ülkesi

 

Çok ölü vardı ve 77 1 Mayıs’ında herkes yaralanmıştı

80 öncesine dair keskin ve ödünsüz bir yüzleşme.

Eğer parçalı bulutluysa gökyüzünüz, beklenmedik değişimlerin sınırlarındasınız demektir.

Tünel’in karanlık sokakları. Bir zamanların adım atılması, önünden bile geçilmesi yürek isteyen sokakları.

Simyacının tılsımına benzer bir yanı vardı bu sokakların, zira içine kabul ettiği insanların kimliğini ustalıkla gizleme özelliği taşıyordu sokaklar, kimi ne zaman neye çevireceğini kestirmek güçtü. Herkes her şeye çevrilme olasılığıyla katılıyordu çokluklu birlikteliğe ve tılsımın ardındaki gizemli güç de buradan geliyordu işte. Her şeyleşmenin devingen mekânıydı sokak.

En azından güvercinleri de olan bir meydan, yani bizim meydanlarımızdan işte. Orada, Tarlabaşı’na giden yolun başında Çingeneleri bile var, çiçek satan, demet saran.

 AParcali_Bulutlar_Ulkesi_KAPAK_100ğır bir yenilgiyle şekillenmiş geçmiş, bugünün peşinden gelir ve yüzleşmedikçe bizi gelecekten yoksun bırakır.

Yeni milenyumun başında bir gencin dünyasına ve onun aşık olduğu kızın gizemli varlığıyla yokluğunun sırrını keşfetmeye yönelik, İstanbul sokaklarında dolaşmaya bir davet Parçalı Bulutlar Ülkesi.

Ancak çıkılacak bu küçük yolculuk tehlikelidir çünkü sıklıkla geçmişe rastlanılacaktır.

Üniversiteye yeni başlamış Burak kendisine ait olmayan ve asla paylaşmadığı bir geçmişin yükünü bilmeden yaşayan bir kuşaktandır.

Onu babasız büyüten Gülçin hayatının sonbaharında bile gençliğini ve düşlerini sorgulamaktadır.

Tuhaf ama heyecanlı bir rastlanın sonucunda hayatına tekrar girecek olan, üniversite yıllarının “hızlısı” Serhat onu daha derin bir sorgulamaya çekecektir çünkü onun da geçmiş ile başı beladadır.

Geçmiş ile bugün arasında kurulan köprü her sorgulamada onları tekrar sokağa çekecektir ve arkalarından da Burak’ı.

Nihayetinde sokaklar meydanlara dökülecek ve Taksim’e varacaklar.

Özgürlük ve aile arasında, sınırlarda yaşayan Yeliz, bu eski tüfeklerin dün ile bugünde, bugün ile dünde Parcali_Bulutlar_Ulkesi_KAPAK_vintage_100yüzleşmelerinin yolunu açarak iki kuşak arasındaki gerilimin ortasında bir esin perisi olacaktır.

Meydan düğümün ilmek ilmek atıldığı yerdir.

Çok ölü vardı ve 77 1 Mayıs’ında herkes yaralanmıştı…

Parçalı

Bulutlar

Ülkesi

Yazan: İlker Özünlü
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
Sayfa Düzeni: Duru Su
ISBN :978-605-4906-27-7
Barkod : 97860549060277
Dizi : Türkçe Edebiyat – 8
Sayfa : 376 sf.
Boyut : 12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi : İki Renk, 60 gr, Enso
Baskı Tarihi : Nisan 2016
Fiyat : 18,90 TL

>İndirimli Satın AL!

eganba-logo-header padora logo  babil logo ky_header_logo