Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

Yorum Yok
By o2-ozcan

On 22, Eki 2016 | No Comments | In | By o2-ozcan

Serseri

Meğerse tam isabetmiş! .

Başlar mı bana bir solukta çapkınlık maceralarını anlatmaya. Uğrunda kavga ettiği kızları, okulda kendisini çıldırtan kadın hocaları, elden ele dolaştırdıkları açık saçık dergileri…

Durulduğunda adımı sordu.

“Serseri,” dedim.

Güleceğimi bekliyordu tabii. Oysa ben olağan halimi koruduğumda yüzü bir tuhaf oldu, kendi gülme denemesi de yarım kaldı. Hiç ses etmedi bir süre. Sanırım ne iş yaptığımı da sormak istedi ya, vazgeçti, daha fazla kafasını karıştırmak istemedi.

Özel bir koruganım vardır benim:

Özel bir koruganım vardır benim: Uzaklık. Herkes belli bir uzaklıktadır bana karşı. İlişkilerimi, dostluklarımı o belli uzaklarda kurarım hep. Diyelim bir kızdan hoşlanıyorum. Yaklaşmak istiyorum ona. Her türlü numarayı deniyorum yakınlığını elde etmek için. Derken oluyor, ayarlıyorum kızı. Yaklaşıyorum, yaklaşıyorum…

ve birden koruganım giriveriyor devreye, görünmez bir emniyet kemeri gibi tutup çekiyor beni. Yabancı olana, gizeme, tehlikeye, suça, sonradan görülebilecek her türlü kötü düşe karşı koruyucuyum, uzaklık. Benim yerime suya fırlatılan gemi demiri o. Derinliklere ulaştığında arada hep bir zincirlik uzaklık var ve ben dışarıda, güvenlikli alandayım.

Bıyık bıraksa nasıl olurdu acaba? Hemen şimdi sakal bıyık bıraksa, üzerine de spor bir şeyler giyse! Bıyık meselesi yalnız bir kez de olsa gündeme gelmedi değil. Tatildi. Babamın tatili olabildiği o yıllardan birindeydi, demek ki asırlar geçmiş!

serseri_kapak_deneme_02

Nedir gençlik? Kimdir serseri?

Çocukluktan gençliğe adım atan Selim, hayatı tanıma yolculuğunun bu ilk adımında toplumun sınırlarına çarpacaktır. Her şey onun için önceden belirlenmiştir. Büyümenin, birey olmanın toplumsal kalıplarına uymaya çağrılır; ilk olarak ailesi tarafından.

Okul duvarlarının eğitim hapishanesini koruyup kolladığını görecek, cinselliğin toplumsal cenderenin dikenli telleri olduğunu deneyimleyecektir.

Liseden, üniversiteye geçişte sadece üniformalar ve gardiyanlar değişecek, ilk günahı ve teslimiyeti yaşayacaktır sevdiğinin elinden.

Reddedişler bir kaçışa sürükleyecektir onu, kaçışın kurtuluşa açılan kapı olacağını umut ederken kapanan kapılar olacaktır yüzüne…

Üzerine biçileni reddedip kendine ait bir kimlik edinme çabası toplum tarafından derhal aynı şekilde yaftalanacaktır: Serseri!

Peki, kimdir serseri, nedir? Ne yer, ne içer? Nasıl yaşar?

Boş gezen midir yoksa bir gezgin midir yaşamın ince patikalarında?

Macera tutkusu veya esrarengiz olana hayranlık mıdır serserinin imgesi?

Selim kendisine dayatılan anayoldan çıkışı dumanlı bir atmosferin bulandığı caz, estetik, felsefede arayacak, satranç masasında dünyalar bulup savaşacaktır.serseri_kapak_vintage

Sonunda tüm taşları devireceklerdir yine de.

Ama değişimi ilk keşfedendir Serseri! Ve ilk paylaşan olacaktır…

 

 

Serseri

Yazan: İlker Özünlü
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
Sayfa Düzeni: Begümay Özsivil
ISBN :978-605-4906-28-4
Barkod : 97860549060284
Dizi : Türkçe Edebiyat – 10
Sayfa : 178 sf.
Boyut : 12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi : İki Renk, 70 gr, Enso
Baskı Tarihi : Mayıs 2016
Fiyat : 9,90 TL

>İndirimli Satın AL!

eganba-logo-header padora logo babil logo ky_header_logo