Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

Yorum Yok
By o2-ozcan

On 23, Eki 2016 | No Comments | In | By o2-ozcan

SUPRA Bir Parçacık Sonsuzluk

 “İnsanlar!” Hâlâ kendisinin ne olduğuna karar vere­memişti.

“Şu an 2096 yılındayız.

Ancak teknolojik ola­rak Ortaçağı yaşıyoruz.” Bakışlarını sözcüye döndürerek, “Evet, yıllar içerisinde bu hale gelindi. Unutmayınız ki, buna en başta sizler engel olabilirdiniz.

Olmadınız, kork­tunuz! Bu şekilde kalarak nereye varmak istiyorsunuz?” (Kitaptan)

 

“Son aşama,” dedi ve önündeki yuvarlak düğmeye bastı.

On saniye sonra dev plaka büyük bir gürültüyle dönmeye başladığında Dr. Newman, Şafak’a gerçekleşecek olayları anlatmaya başladı: “Süreç altı kademeden oluşuyor. İlk beş kademede, belirli seviyelerde motor devir sayıları artırılacak. Son kademede, ışık hızı için gerekli devir sayısına ulaşılacak ve kapsül, plaka ile çukur arasındaki aralığa bırakılacak. Böylece plakaya bağlı kepçe ve kapsül birleşmiş olacak. Merak etme, eşleme hesaplamaları yapıldı. Burada gerçekleşecek olay, plakanın en dışındaki kısmın ışık hızına ulaşması olayıdır. Yani kepçe ve kepçeyle birleşmiş kapsül ışık hızına ulaşacak. Anlaşılmayan bir şey var mı?” (Kitaptan)

supra_kapak_son_100

Geleceğe yolculuk düne ait bir rüyaydı…

Bir parçacık mutluluk için hayalleri değil bir teorisi vardı fizikçi Şafak’ın. Ancak bu teoriyi hayata geçirecek teknoloji bugün için yoktu.

Geleceğe havale edilen çözüm geçmişten gelebilir miydi?

İnşa edilen kozmik makine Şafak’ın sadece düşüncelerini alt üst etmekle kalmayacak, hayatını da sonsuza kadar değiştirecektir. O artık, hiçbir yere ait olmayan bir insandır, hatta kendi evrenine bile.

Yeni teknolojinin sağladığı olanakları kendisi bile tahmin edememişti. Fakat yeni çözümler yeni soruları da beraberinde getirmişti.

 

Artı kütle sorunsalı evrenin içinde çözülemezdi fakat buna rağmen zamanda yolculuk yapılabilir miydi? Bilimin sınırları evrenin sınırlarına bağımlı kalabilir miydi?

Bir de nötrino‘yu sadece atom altı bir parçacık olarak biliyordu…

supra_kapak_vintage

 

Sonunda elinde kalan bir parçacık sonsuzluk olacaktı!

 

 

***

Ankara’dan başlayıp Yunan Adalarına, uzaydan buzullara uzanan macera boyunca, Tibetli rahiplerden Amerikalı işadamlarına, Japonya’nın kadim ailelerinden, bilimadamlarına herkesin bir gün gerçekleşeceğinden emin olduğu bir kehanetin peşinde sürüklendiği, gelecekten geri dönen heyecanlı bir bilimkurgu…

 

SUPRA

Bir Parçacık Sonsuzluk

Yazan: Taner Güler
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak : Sevil Tarla
Sayfa Düzeni: Duru Su
ISBN :978-605-4906-31-4
Barkod : 97860549060314
Dizi : Türkçe Edebiyat – 11
Sayfa : 250 sf.
Boyut : 12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi : İki Renk, 70 gr, Enso
Baskı Tarihi : Haziran 2016
Fiyat : 13,90 TL

>İndirimli Satın AL!

eganba-logo-header padora logo babil logo ky_header_logo