Image Image Image Image Image

fasizmin canavarlarıGünümüz “yaşayan ölü”lerden biri de “ana akım kültürel çalışmaları”dır ve metafor ve mecazların gerçekle ilişkisi üzerine “ana akım kültürel çalışma” temsilcileriyle yapılan tartışmada açıkça “yaşayan ölü”lerden yana tavır alınmıştır.

Adorno gerçekten de “kültür konusunda faturayı ödeyecek” taraf derken arkadaşlar arasında hesabı kimin ödeyeceğinin ciddi bir sorun olduğunu ima etmiş olabilir mi?

(daha&helliip;)

Mourning-Woman-Salutes-Beim-Einmarsch-deutscher-Truppen-in-Eger2

[“Ben diktatör değilim,” diyen Tiran,] neşeye zaten pek yer olmayan zihninde insanoğlunun sadece konfor, emniyet, kısa çalışma saatleri, temizlik, doğum kontrolü ve sürekli sağduyu istemediğini güçlü bir biçimde hissediyordu.

 

(daha&helliip;)

Yıllık ücretli izin “tatil” demokrasinin bir lütfü değildir, onsuz da olabilirdi. “Dünyayı yedi günde yarattık hiç de yorulmadık,” diyen Tanrı’nın ihsanı da değildir. Tatilsiz çalışmayı düşünebilir misiniz? Ücretli izin hakkı neden var? Her gün tek tek elinizden alınmakta olan haklar nereden geliyor? Araf‘ta kalmaktan, işçi sınıfının kendi cennetini yaratamamasından…

Couverture du magasine Vu - 3 juin 1936

(daha&helliip;)

Zaten kurgulanmış bir kitaptaki tüm olasılıkları değerlendirerek sonuca yaklaştırır okuru! Pekiyi, ya kainatın kurgusu? Kainatı gözlemleyen bir parçası olduğu bu sistemi hiçbir değişikliğe yol açmadan nasıl inceler?

2- ALGI KALESi -- ON KAPAK-- K

(daha&helliip;)

Scroll to Top

To Top

Yeni! Çok yeni!

No Comments
By o2-ozcan

On 27, Mar 2017 | No Comments | In | By o2-ozcan

Kanser, Alzheimer, Parkinson ve Kalp-Damar Hastalıklarında Keleyşın Tedavisi

“Keleyşın Tedavisi’ne en hızlı yanıt veren yüksek tansiyon rahatsızlığıdır…”

İnsanlık ve tıp bilimi pek çok hastalıkla baş edemiyor görünüyor. Çok sık ölüm haberleri alıyoruz ve soruyoruz: “Nesi vardı?” Kanser, kalp, felç, Alzheimer vb. sözcükleri işittiğimizde ölümü onaylıyoruz. Oysa çare var: Keleyşın Tedavisi çarelerden sadece biri. Başta EDTA ve DMSO olmak üzere hastalığa göre kullanılacak pek çok kelatör ile ölümcül olduğuna, kader olduğuna ikna edildiğimiz hastalıklardan kurtulma şansımız var. Üstelik Keleyşon Tedavisi sadece hastalıkları iyileştirmek için değil hastalığa yakalanma riskimizi iyice azaltmamız için basit ve harika bir çözüm. Örneğin C Vitamini kelatörünü 30 yaşlardan itibaren düzenli alınırsa damar sertliği ve tıkanıklığa ve buna bağlı hastalıklardan koruhabiliyoruz. Bir hastalıktan çok bir rahatsızlık olan yüksek tansiyon, ömrümüz boyunca taşınacak bir tehlike yerine Keleyşın Tedavisi’ne en hızlı yanıt alınabilen bir araz düzeyine düşüyor,

Devamı…

No Comments
By o2-ozcan

On 22, Şub 2017 | No Comments | In | By o2-ozcan

Akdeniz Akdeniz-Eski Yunan’dan Roma’ya, Bizans’tan Osmanlı’ya Akdeniz Kimliği

Uygarlığın kıyıları

Akdeniz’in tarihsel-kültürel örgüsünde dikkat çeken en temel özellik, karşılıklı ve süreğen bir gelgit sürecidir. En azından XV. yüzyıl sonlarına kadar Akdeniz’in çok etnisiteli mozaiği bu özelliğini korumuştur. Sonuçta neyin tam olarak nerede ve ne zaman başladığı, neyin ya da kimlerin ilk olduğu sorusu o kadar rahat sorulabilecek sorulardan değildir.

Devamı…

No Comments
By o2-ozcan

On 26, Oca 2017 | No Comments | In | By o2-ozcan

Bu Dünyanın Krallığı

insan kimin için eziyet çektiğini ve umutlandığını hiçbir zaman bilemez

Göklerin Krallığı’nda fethedilecek yücelik yoktur çünkü orada her şey katı hiyerarşi, bilinmezlikten sıyrılmışlık, sonu olmayan bir varoluş ve zevküsefa içindedir; orası kendini feda etmenin imkansızlığıdır.

Devamı…

No Comments
By o2-ozcan

On 26, Oca 2017 | No Comments | In | By o2-ozcan

Dünyayı Değiştiren Şirket

 Bir öncü, bir ilk, bir ana…

Doğu Hindistan Kumpanyası sadece geçmişe ait, Asya’dan baharat, tekstil ürünleri ve çay getirip Avrupalı tüketicilere satan bir grup tacirin sıradan ticari hikâyesi değil bir kurumsal yenilik ve küresel dönüşüm anlatısıydı. Kumpanya, hissedarlı şirket sahipliği modelinin öncüsüydü ve modern işletmeciliğin temellerini atmıştı. Kısacası bugün başımıza bela olan herşeyin. Sınırsız ve ölçüsüz kâr ihtiyacının, şirket yolsuzluklarının, yönetici suiistimallerinin; özel güvenlikten orduya, mafyadan devlete kadar silahlı güç yani zor kullanmanın meşru kılınmasının ve diğer bütün kötülüklerin anasıydı.

Genellikle tamamen yeni olarak görülen sorunlar, Doğu Hindistan Kumpanyası’nın büyük oranda şekillendirdiği küresel ekonomik tarihin aslında değişmeyen görüntüsüdür. Hisse senedi piyasası balonlarına, göz yaşartan yolsuzluklara ve hükümetlerin bunları aklamasına oldukça aşina olan Kumpanya, sahip olduğu özel ordusu ile ulusları fethedip milyonlarca kişiyi yöneterek esasında günümüz şirketlerinin aşırılıklarının da ötesine geçiyordu.

Devamı…