Ederi Düştü

SUPRA Bir Parçacık Sonsuzluk

Orijinal fiyat: ₺159,00.Şu andaki fiyat: ₺119,00.

 “İnsanlar!” Hâlâ kendisinin ne olduğuna karar vere­memişti.

“Şu an 2096 yılındayız.

Ancak teknolojik ola­rak Ortaçağı yaşıyoruz.” Bakışlarını sözcüye döndürerek, “Evet, yıllar içerisinde bu hale gelindi. Unutmayınız ki, buna en başta sizler engel olabilirdiniz.

Olmadınız, kork­tunuz! Bu şekilde kalarak nereye varmak istiyorsunuz?” (Kitaptan)

“Son aşama,” dedi ve önündeki yuvarlak düğmeye bastı.

On saniye sonra dev plaka büyük bir gürültüyle dönmeye başladığında Dr. Newman, Şafak’a gerçekleşecek olayları anlatmaya başladı: “Süreç altı kademeden oluşuyor. İlk beş kademede, belirli seviyelerde motor devir sayıları artırılacak. Son kademede, ışık hızı için gerekli devir sayısına ulaşılacak ve kapsül, plaka ile çukur arasındaki aralığa bırakılacak. Böylece plakaya bağlı kepçe ve kapsül birleşmiş olacak. Merak etme, eşleme hesaplamaları yapıldı. Burada gerçekleşecek olay, plakanın en dışındaki kısmın ışık hızına ulaşması olayıdır. Yani kepçe ve kepçeyle birleşmiş kapsül ışık hızına ulaşacak. Anlaşılmayan bir şey var mı?” (Kitaptan)

Geleceğe yolculuk düne ait bir rüyaydı…

Bir parçacık mutluluk için hayalleri değil bir teorisi vardı fizikçi Şafak’ın. Ancak bu teoriyi hayata geçirecek teknoloji bugün için yoktu.

Geleceğe havale edilen çözüm geçmişten gelebilir miydi?

İnşa edilen kozmik makine Şafak’ın sadece düşüncelerini alt üst etmekle kalmayacak, hayatını da sonsuza kadar değiştirecektir. O artık, hiçbir yere ait olmayan bir insandır, hatta kendi evrenine bile.

Yeni teknolojinin sağladığı olanakları kendisi bile tahmin edememişti. Fakat yeni çözümler yeni soruları da beraberinde getirmişti.

Artı kütle sorunsalı evrenin içinde çözülemezdi fakat buna rağmen zamanda yolculuk yapılabilir miydi? Bilimin sınırları evrenin sınırlarına bağımlı kalabilir miydi?

Bir de nötrino‘yu sadece atom altı bir parçacık olarak biliyordu…

Sonunda elinde kalan bir parçacık sonsuzluk olacaktı!

***

Ankara’dan başlayıp Yunan Adalarına, uzaydan buzullara uzanan macera boyunca, Tibetli rahiplerden Amerikalı işadamlarına, Japonya’nın kadim ailelerinden, bilim adamlarına herkesin bir gün gerçekleşeceğinden emin olduğu bir kehanetin peşinde sürüklendiği, gelecekten geri dönen heyecanlı bir bilimkurgu…

Kitap Bilgileri

Yazar:Taner Güler
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Duru Su
ISBN:978-605-4906-31-4
Barkod:97860549060314
Dizi:Türkçe Edebiyat - 11
Sayfa Sayısı:250 sf.
Boyutlar:12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi:İki Renk, 70 gr, Enso
Basım Tarihi:Haziran 2016