Ederi Düştü

Endülüs

Orijinal fiyat: ₺199,00.Şu andaki fiyat: ₺149,00.

dünyevilik ve ruhanilik…

Dünyevilik ve ruhanilik… Bu ikilinin Endülüs’te çok güzel uzlaşan birliğine tanık olmak hiç de zor değildir; söz konusu olan ister boğa güreşleri, ister flamenko, ister fiestalar ya da karnavallar, isterse evlilik, vaftiz gibi daha olağan kutlamalar olsun, yaşamın her alanında bu ikilinin Endülüs’e özgü flörtüne rastlayabilirsiniz

roman mı tarih mi…

Başlayıp da bir türlü elinizden bırakamadığınız kitaplardan biri Endülüs. Bir roman mı okuyorum, tarih mi okuyorum, bunlar gerçek mi yoksa efsane mi soruları kafanızda uçuşurken Endülüs’te yaşayıp ona aşık olan bir yazara, İlker Özünlü’nün müthiş kalemine hayran oluyorsunuz. Özünlü’nün Endülüs’ü böylesine araştırıp, inceleyip, onunla hemhal olup bize “kentin ciğerinden” bilgiler vermesi de bir başka güzellik katıyor okumaya. Hem roman okuyup hem Endülüs’ü tanıyıp hem de tarihi bilgiye ulaşmak bir tek kitapla mümkün oluyor böylece.

Metin Gülbay, ortakhaber.com

Basitlik ve sadelik. Endülüs’te akıp giden gündelik yaşamı belki de en özlü anlatabilecek iki sözcük.
Endülüs zenginlik ve çeşitliliğini, basitlik ve sadeliğin erdemliliğinde yaşar.
             

Gezinti… Bir gezintiye davet ediliyorsunuz. Aşina olduğunuz bir semte, bir mahalleye… İspanya uzak memleket ama Cordoba, Granada, Sevilla, yani tekmili birden “diyar-ı Endülüs” ise hemen yanı başımız.

Arenaları, flamenkosu; “al-kasr”ları, “Mescit”i, Keltleri, Romalıları; kuleleri, minareleri; Fenikelileri Emevileri; özgün yemekleri, çinili avlularıyla pek çok uygarlığın harmanlandığı bambaşka bir dünyaya yapılan –bir yolculuk ya da seyahate göre çok daha samimi– satırlar arası kültürel bir gezinti.

Bu satırlarda yapılar, müzeler ve mekânlarla sınırlı kalmayacaksınız; bir şehri dolaşırken giriverdiğiniz her sokakta bir hikâye sizi beklemektedir ve sokağın öteki ucundan çıktığınızda sizi karşılayan meydan, sizi de içine katıp sürükleyecek bir efsaneye açılacaktır.

Endülüs “zamanın unutulduğu yerdir,” orada hiçbir şey yarına bırakılmaz; Endülüs daima bugünü yaşar ve bu ancak tutkuyla mümkündür:

“Endülüs ve tutku, birbirlerini hem en iyi anlatan hem de en güzel tamamlayan iki sözcüktür. Bu diyarlarda tutku, la passion, Endülüslü olarak kabul edilir. Tutku ile yaşamak Endülüslü olmanın birinci koşulu gibidir; onsuz varoluş düşünülemez. Neoliberal politikaların ideolojik dayatmalarına dayanmaya çalışan dünyanın birkaç ‘kurtarılmış köşe’sinden biri olarak, tutkuda inatla ısrar eder Endülüs. Tutku, direnişidir onun.

İÇİNDEKİLER

Diyar-ı Endülüs
Florinda 11
Manaña 31

Cordoba
Morena 41
La Mezquita 53
Çiçekli Sokak 67
El Cordobes 87

Sevilla
Triana 195
Carmen 117
Fısıltılar Aralığı 131
La Macarena 163

Granada
Gitanos 177
Kaçık Juana 205
Fen’a-fi-llah 233
Federico 255
Aldegunda 265

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Endülüs” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap Bilgileri

Yazar:İlker Özünlü
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Begümay Özsivil
ISBN:978-605-4906-18-5
Barkod:97860549060185
Dizi:Kültür Tarihi - 1 Alt Dizi: Seyyahlar ve Seyahatnameler - 1
Sayfa Sayısı:288 sf.
Boyutlar:13,5 x 19,5 cm.
Baskı Kalitesi:S/B, 60 gr, Enso
Basım Tarihi:Ekim 2015