Ederi Düştü

İkisi Bi’ Arada

Orijinal fiyat: ₺169,00.Şu andaki fiyat: ₺129,00.

cumakapagömmesevdareni

Edebiyat Belleğimiz dizisinin  ikinci kitabında Cengiz Öndersever’in Kapalı Sevda (1986) ve Cuma’yı Gömme Töreni (1991) adlı öykü kitaplarını “bi’ arada” yayınlıyoruz.

Tanrının diş ağrısı benzetmesini yaparken…

 “Bu olaylar yalnızca tümceler, sözcükler ve harfler düzleminde geçiyor. Bunlarınsa gerçeklikleri yanılsamaya dayanır. Bir takım durumları, yazınsal zaman ve uzam içinde bazı insanlara uygulayarak bir öykü anlatmayı istedim. Bunu yaparken belirli bir amacım yoktu; bildiğim tek şey, bu iş için sözcüklerin gerekeceğiydi. Bunların yan yana gelişlerindeki uyumdan çıkan ses büyülüyordu beni çünkü bu uyumu yaratan bendim. İnsanın, yazarken eyleminin ötesine geçip kendisini de bulgulamaya başlaması korkunç bir zevktir. Ben büyük bir yalancıyım şu an, yalan söylemeyi hiç sevmediğim halde. “

Yine de yazması hoşuma gitti. Belki sizin de gidebilir diye düşündüm. Başka tür bir şey yazmam olanaksız zaten şu an.

Bu öykülerde şeyler bir araya getirilerek bir şeyler yazılmış değildir. Bu yüzden kimi zaman yazma tekniklerini deşifre ederek ironi dolu bir kurgu ve üslup kullanılmıştır.

Zihnin dehlizleri, düşüncenin uğrakları arasında gezinen öyküler var elimizde. Kurgulanan düşlerin anlatımından çok, bu düşlerin kurgulanışı öykülenmiş. Ama “içsel yolculuklar” değil bunlar, somut şeyler ve mekânlar var; bir masanın üzeri, bir oda, sokak ya da coğrafya üzerinde buluşuyoruz olan bitenle ancak olaylar da yönlendirmiyor öyküleri. Yazar bir düşün izleğini takibe koyuluyor, okur da satırlar boyunca bu zihin akışının içine çekiliyor.

Bu sayede mutlu mu mutsuz mu olduklarına karar verememiş bir çiftin birbirinden habersiz olarak atacağı adımları, birbirleriyle konuşmadıkları halde, bir diğerinden önce haber alabiliyoruz.
Bir keresinde de başlangıcı olamayan bir öykü yazmaya cüret ediliyor.

Bir metin yazarının, bir hastaya bakan işsizin, bir borçlunun, bir delikanlının, çocuklarının eline muhtaç bir ihtiyarın zihninin yarattığı maceraları takip ederken okur, bu maceraların veya sürüklenişlerin sahnelerine davet edilmektedir: Okurun bu yaratıcı okur davetine kayıtsız kalmayacağı…

Kategoriler: ,

Kitap Bilgileri

Yazar:Cengiz Öndersever
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Duru Su
ISBN:978-605-4906-50-5
Barkod:97860549060505
Dizi:Türkçe Edebiyat -17, öykü- 2
Sayfa Sayısı:226 sf.
Boyutlar:12 x 19 cm.
Baskı Kalitesi:İki Renk, 70 gr, Enso
Basım Tarihi:Ekim 2017