Ederi Düştü

Nasıl Ölürüz

Yaşamın Son Döneminden İzlenimler

Orijinal fiyat: ₺289,00.Şu andaki fiyat: ₺219,00.

Nasıl Ölürüz – Yaşamın Son Döneminden İzlenimler

Ayrıntıların dürüstçe açıklanması halinde, ölümün bizi en çok korkutan yönleriyle başa çıkabilmemiz mümkün. Gerçeği bildiğimizde ve ona karşı hazırlıklı olduğumuzda, ölümün keşfedilmemiş ülkesinden sökün ederek bizi, kendimizi kandırmaya ve hayal kırıklığına sürükleyen korkulardan kurtulabiliriz.

“…Ölümün binlerce kapısı var, insanlar çıkıp gidebilsin diye…”

“Nuland, ölümün değdiği hemen herkesin sağduyulu olarak tanımlayacağı bir yaklaşım öneriyor… Mesleğinin kültürel açıdan getirdikleriyle yüzleşmekten çekinmiyor… Nasıl Ölürüz’ü yasak sorular sormadan… kendi vücudunuzun farkına varmadan okuyamazsınız. Kitabı elinizden bırakamayacaksınız.”

The New Yorker

“Görmüş geçirmiş, konu üzerinde kafa yormuş ve yetkin betimleyici anlatım becerisiyle hepsini kâğıda dökmüş duyarlı bir gözlemcinin anlattığı bir öykü… Nuland’ın derin düşünceleri, yoğun insan şefkatinin nüfuz ettiği pragmatik, ölçülü bir şüpheciliği yansıtıyor.”

Washington Post Book World

“Bu kitap, kendi ölümlülüğüne dair herhangi bir şüphesi olan her okuru derinden sarsacak… Anlatılanlar, hepimizin bilmesi gereken şeyler.”

USA Today

“İnsanı afallatan bir dürüstlük… vücut iflas ettiğinde olup
bitenlere dair kafamızdaki hayalleri yerle bir ediyor.”

Newsweek

Son derece dokunaklı… insan hayatının nasıl sona erdiğinin
acımasız derecede dürüstçe ve açık tasviri.”

The New York Times

“Nuland deneyimli bir hekimin klinik bakış açısıyla duygusal
ve felsefi düşünceleri bir araya getiriyor.

Newsday

Bugüne dek okuduğum en güçlü ve duygusal, en sert ve acımasız kitap.

― Oliver Sacks

Bir hayat öpücüğüdür Nasıl Ölürüz, ölümün kasveti, çekildiğimiz köşemize gelip çöktüğünde.

Aslında korktuğumuz ölüm değil bizi o kaçınılmaz sona götüren süreçtir. Ölümle uykuda karşılaşmayı isteriz; geldiğini hissettirmeyen, acısız ve çektirmeyen bir ölüm. Ancak çoğumuz böyle ölmeyecek. Hayatımızın bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçeceği bir matineye hiç gitmeyeceğiz.

Mahşerin atlılarının silahları pek çok ama neredeyse hepsi kalp krizi, inme, kanser, Alzheimer, AİDS gibi hastalıkların seyrine benzer bir süreç içinde bizi ölümle buluşturuyor. Nasıl Ölürüz bu buluşmanın öyküsünü anlatıyor. Korkunç, kirli bir ölümü değil doğal bir süreci izah ediyor büyük bir berraklık ve samimiyetle.

Başarılı ve yetenekli bir cerrah olan Nuland tabuların ve edebi lakırdıların ardına gizlenmiş ve mitleştirilmiş ölüm sürecini hekimliği, klinik deneyimleri ve kişisel kayıpları eşliğinde tasvir ediyor ve hayatı nasıl daha dolu dolu ve anlamlı yaşayabileceğimiz konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Ölmenin nasıl bir şey olduğunu merak eden insanlarla sohbet ediyor. Zaman zaman ölümü çok iyi anladığını düşündüğü Seneca’dan Montaigne’e, Shakespeare’den Tolstoy’a, Rilke’den Camus ve Lillian Hellman’a pek çok şair, filozof ve edebiyatçıyı konuk ediyor satırlarının arasına. Bilim yazınının sınırlarını aşan tutkulu ve şairane üslubuyla hassasiyetlerimize özen göstererek hastalıklar ve ölüm hakkında bizi bilgilendirip eğitmekle kalmıyor; yüreğimize huzur, yüzümüze gülücükler serpiştiriyor.

Nuland’ın eseri, gürültü ve patırtının eksik olmadığı günümüzde ölümün sessizliğini işitmemizi sağlıyor. Bizi, daha önce benzeri görülmemiş açıklıkla, hayata gözlerimizi kapayışımızın katı gerçekliği hakkında bilgilendiriyor ve ölüm anından dahi bir şeyler öğrenebileceğimizi ısrarla vurguluyor.  Her sayfası tutkuyla ve çoğu kez bilgece kaleme alınmış.  

 San Francisco Examiner

Sürükleyici… Olağanüstü bir portre ressamının ellerindeyiz… İncelikli düşünüş tarzıyla evrensel olarak merak edilen bir konu hakkında bizi sükûnetle bilgilendiriyor ve önerileriyle eğitiyor.

New York Times Book Review

Kategoriler: ,

Kitap Bilgileri

Yazar:Sherwin B. Nuland Çeviren : Şiirsel Taş
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Begümay Özsivil
Sayfa Düzeni:
ISBN:978-605-86700-3-7
Barkod:9786058670037
Dizi:Tıp, Sağlık ve Felsefe
Sayfa Sayısı:352 sf.
Boyutlar:13,5x19,5 cm.
Baskı Kalitesi:İki Renk, 60 gr, Enso
Basım Tarihi:Mart 2013