Ederi Düştü

Sendikaların Dönüşümü

Egemenlerin Yönetsel Aygıtları Olarak Sendikalar

Orijinal fiyat: ₺129,00.Şu andaki fiyat: ₺99,00.

Bugün sendikalar neredeyse unutuldu. Hatırlatıldığında ise çoğu kişi için yasadışı çağrışımlar üretiyor, “çalışanlar” için işten atılma korkusunu tetikliyor. Bu yaklaşımların dışında kalanlar için ise sendikalar, ya kapitalizm koşullarında işçilerin çıkarlarını korumak ve geliştirmek için ya da kapitalizmi yıkmayı amaçlayan devrimci ideale ulaşmak için kurulmuştur.

Taner Akpınar, bu kitapta sendikalara ilişkin bu tezlerden her ikisine de karşı çıkan bir tartışma yürüterek toplumsal ve tarihsel sürece farklı bir bakış ile görüneni tepetaklak ediyor.

Bunun için öncelikle sendikaların geçmişine gidiyor ve bu kurumların, tarihsel süreçte, egemen sınıfların ve devletin hizmetindeki seçkin yönetimsel düşüncenin toplumsal düzen kurgusunun bir parçası olarak meydana çıktığını ileri sürüyor. Kapitalist toplumsal düzene özgü kurumlar olarak sendikaları, kapitalist ekonomik yapının belirlediği yönetim olgusu ile ilişkilendiriyor ve egemen sınıfların işçi sınıfı üzerinde baskı ve egemenlik kurmasının araçları olarak görüyor. Geçmişten bugüne kadar da hâkim sendikal hareketin bu nitelikte olduğu görüşünü savunuyor.

Bununla beraber işçi sınıfı hareketinin hâkim çizginin sınırlarının dışına çıkmaya çalışan fakat trajedilerle sonuçlanan asi çıkışlarının her zaman için yaşanmış olduğunu da kabul ediyor.

Bu kitabın amacı, emekçi kesimlerin kendi dertlerine derman bulma çabalarına, geçmişin ne olduğuna dair eleştirel bir kavrayışla katkıda bulunmaktır.

Bu kitapta, sendikaların, tarihsel süreçte, egemen seçkinler tarafından tasarlanan yönetimsel aygıtlar olduğu görüşünü temellendirmeye çalıştım. Tarihsel süreç boyunca, dönemsel ve biçimsel farklılıklar olmasına rağmen, egemen sınıfların sendikalara yüklediği bu anlamın ve sendikalardan beklediği bu işlevin neredeyse hiç değişmediğini göstermeye çalıştım.”

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Sendikaların Dönüşümü” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap Bilgileri

Yazar:Taner Akpınar
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Duru Su
ISBN:978-605-4906-67-3
Barkod:9786054906673
Dizi:Kuram ve Siyaset - 3
Sayfa Sayısı:166 sf.
Boyutlar:13,5x19,5 cm.
Baskı Kalitesi:İki renk, 70 gr, Enso
Basım Tarihi:Ekim 2018