Ederi Düştü

Kürdün Meyhanesi

Orijinal fiyat: ₺129,00.Şu andaki fiyat: ₺99,00.

Ankara’da küçük bir lokanta. Yemekleri ya da gurmeleri ile değil müdavimleri ve hikâyeleriyle meşhur bir mekân. İşletmecisinin Kürt olmasından dolayı gerçek adıyla değil Kürdün Meyhanesi olarak anılmasıyla ünlü.

Bugün aşina ve hayranı olduğumuz pek çok yazarın gençlik yılları: 1940’lardan 1960’lara Türkiye ve onun kalbi Ankara’ya dair bir toplumsal manzara.

Nurullah Ataç, Orhan Veli, Suat Derviş, Cahit Sıtkı, Fikret Otyam, Ceyhun Atuf  Kansu, İlhan Tarus, Çetin Altan, Salim Şengil, Cüneyt Arcayürek, Cahit Burak, Orhan Peker, İlhan Berk, Azra Erhat… şairler, romancılar, eleştirmenler, ressamlar, müzisyenler, tiyatrocular, gazeteciler, bilim adamları kadar avukatların, paşazadelerin, garsonların, fabrika işçilerinin, mühendislerin ve tabii meyhane harcırahı tahsis edilmiş sivil polislerin anıları, hikâyeleri, gündelik hayattaki halleri… Bu renklilik, toplumsal dokuyu hissetmemizi sağladığı oranda o döneme ait toplumsal yaşantıyı da zihnimizde canlandırmamıza olanak veriyor.

Yine aynı meyhanenin müdavimlerinden naif resmin öncüsü Fahir Aksoy’un kaleme aldığı, öykü tadındaki bu neşeli anılarda geçmişi olduğu kadar günümüzü de bulacaksınız: Sürekli para sıkıntısı çeken sanatçılar, aralarındaki dostluklar ve kavgalar; aşk acıları, hiç eksik olmayan devlet gölgesi; kültürel değişim, umutlar…

Kategoriler: ,

“On beş yıl sık sık gittiğim bu mekânla ilgili az da olsa tuttuğum notlardan da yararlanarak yazdığım anı-öykülerin bir bölümü 1960’tan sonra öykü yazarı Salim Şengil’in Dost Dergisi’nde yayımlanmıştı. Adı geçen kişilerin bir kısmının karikatür katkılı resimlerini değerli ressam Turgut Zaim çizmişti.”

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Kürdün Meyhanesi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap Bilgileri

Yazar:Fahir Aksoy
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Duru Su
ISBN:978-605-4906-56-7
Barkod:9786054906567
Dizi:Türkçe Edebiyat - 23, Anı 1
Sayfa Sayısı:144 sf.
Boyutlar:12x19 cm.
Baskı Kalitesi:İki renk, 80 gr, Enso
Basım Tarihi:Şubat 2018