Ederi Düştü

Ölümden Hayata

Orijinal fiyat: ₺129,00.Şu andaki fiyat: ₺99,00.

“İnsan manevi bir makinedir!”

Bedeni tüketen kişiye özel bir icat. Tuhaf, birbirine çok yakın ama benzersiz insan manzaraları yaratıyor.

Tektaş Ağaoğlu bizi bu manzaralar arasında dolaştırıyor: Sakinlerinin hayatta olduğu bir mezarlığa götürülüyoruz.  Bir tren yolcusunun zihnen gerisin geriye gidişine eşlik ediyoruz. Kış –mevsimlerin en yalnızı değil midir?– vakti parkta bir gezintiye çıkarılıyoruz. Aciz kalanın –onu karşılayan, diğerinin gözlerinin gerisindeki acıdır– hayal kırıklığını paylaşıyoruz…

Gençliğinde yaptığı kötülüğün ıstırabını çeken bir ruhun, başkasının bedenine yaptığı o uğursuz teklifi kabul edecek miyiz?

Ayrıntılarla inşa edilmiş öyküler, mekândan çok düşünce ve duygulara dair ayrıntılarla. Sürükleyicilikleri ve derinlikleri ortamı kurguluyor ve olay örgüsü beliriyor. Ama olayların çekiciliğine yaslanan bir kurgu değil bu; doğanın, nesnelerin, maddi olanın; “manevi makine”nin hizmetine koşulduğu bir dünya.

***

Bu kitap ilk olarak 1956 yılında yayınlandığında yazarı 22 yaşındaydı. Akabinde komünist oldu ve Ağustos 2017’ye kadar öykülerinin bir daha yayınlanmasını istemedi. Şimdi, yarım yüzyıldan sonra, “Ölümden Hayata uzanan, yaşayan ile yaşamayan arasındaki bağ.”

Kategoriler: ,

“Bundan on sene evvel bana yaşadığımı, hayatta olduğumu bildiren o on senenin hatırası değil mi? Ve hatıralarımın büyük kısmı, hayatımın başkalarıyla beraber yaşadığım parçaları. Hayatımızın aklımızdan o kadar çıkmış gitmiş, kaybolmuş devreleri, günleri, anları, yaşanmamış, hiçbir zaman mevcut olmamış demektir. Ve her hatıra hatırlanma ânında yeniden yaşanan bir hayat parçasıdır, yeniden yaşanan yeni bir hayat parçasıdır.”

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Ölümden Hayata” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap Bilgileri

Yazar:Tektaş Ağaoğlu
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Duru Su
ISBN:978-605-4906-47-5
Barkod:9786054906475
Dizi:Türkçe Edebiyat - 24, Öykü 4
Sayfa Sayısı:144 sf.
Boyutlar:12x19 cm.
Baskı Kalitesi:İki renk, 80 gr, Enso
Basım Tarihi:Mayıs 2018