Ederi Düştü

Ölümün Ağzı

(1 müşteri değerlendirmesi)

Orijinal fiyat: ₺139,00.Şu andaki fiyat: ₺105,00.

Kimse işçi olmayı istemez. Hele de kaderi ve tarihselliği işçilik olan köylüler… Toprağından sökülüp alınanlar için her türden toplayıcılık, avcılık, aylaklık, boşta gezerlik hatta dilencilik işçi olmaya yeğdir. Eğer zor olmasaydı. Ama bu zor, salt açlığın dayatması değildir.

İrfan Yalçın bu gerçeği 400 yıl öncesinin İngiltere’sinden değil İkinci Dünya Savaşı yıllarında Zonguldak’tan yansıtıyor bizlere. Bu dönemde Zonguldak köylülerinin sırtına bindirilen “mükellefiyet” yani madenlerde çalışma zorunluluğu; insanlık onurunun ayaklar altına alındığı, vahşet ve dehşet koşulları ancak aynı yılların Nazi zorunlu çalışma kamplarıyla kıyaslanabilir. Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan, uykusuzluk ve yorgunluktan çökene dek çalıştırma, pislik içinde bitlerle birlikte yaşama, açlık, aşağılama, dayak, işkence ve ölüm.

Kahramanlarının sıradan insanlar olduğu ama kahramanlık madalyalarının Paşaların yıldızlı omuzlarından sarkıtıldığı, devletin “teba”sına mutlakıyetini şartladığı bir dünyanın romanı bu. Karl Marx’ın Kapital’inde anlattığı İlkel Birikim’in romanı.

Kimse ücretli köle olmayı istemez. Bunun için “zor” gerekir, bu da zorbaların elindedir.

* * *

Ölümün Ağzı, 1980 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü almıştır.

Kategoriler: ,

Ölümün Ağzı için 1 değerlendirme

  1. Gürkan

    Kesinlikle almanızı tavsiye ederim. Bir zamanların Türkiye’sinde insanlarımıza, dedelerimize ve ninelerimize neler çektirildiğini anlatıyor bizzat devlet tarafından. Okurken içiniz parçalanacak, çok üzülecek ve tiksineceksiniz. Bir de tüm okuduklarınızın gerçek olduğunu, II. Dünya Savaşı yıllarında Zonguldak’lı köylülerimizin bunları bir bir yaşadığını bilmek sizi derinden yaralayacak. “Cumhuriyet” rejimiyle yönetilen ülkemizde öz vatandaşlara yapılan işkenceleri okuyacaksınız. Bu kitabı yazıp bize değerli madencilerimizin acılarını anlatan İrfan Yalçın’a sonsuz teşekkürler, o olmasa biz bu acı geçmişimizi bilemeyecektik…

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap Bilgileri

Yazar:İrfan Yalçın
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Duru Su
ISBN:978-605-4906-87-1
Barkod:9786054906871
Dizi:Türkçe Edebiyat - 58, Roman- 33
Sayfa Sayısı:176 sf.
Boyutlar:12x19 cm.
Baskı Kalitesi:İki Renk, 70 gr, Enso
Basım Tarihi:Eylül 2020