Ederi Düştü

Öteki Sesler

MiM Kolektif’ten Mario Levi’ye

89,00

Ben, sen ve o ile başlıyor her şey. “Kim o?” diye soruyoruz kapımız çalındığında. Türküm, Kürtsün, Ermeni. Dilde sürüyor yaşamın göze batan ayrımları: “Başka, Çingene’ye derler.”

Ama “Bambaşka bir insandır,” dediğimizi yüceltiyorsak “O adam bir başka” dediğimizden uzak duruyoruz.

Sonra “diğer” oluyor, “tuhaf” oluyor, “öteki” oluyor “o.” “Sığınmacı” oluyor aş veriyoruz, “mülteci, Afgan, Suriyeli” oluyor kaş göz ediyoruz.

Cinsiyet ayrımı yapınca cinsel tercihleri de ötekileştirmek kolaylaşıyor. Kılık kıyafet ile ötekileştiriyoruz, saç sakal ile. En son “aşı karşıtları” yaratmadık mı ötekilerin “tarafında?”

Toplum ya da devlet, kendi içine dönüp “Sesimi duyan var mı?” diye sorduğunda (“…. açılım” diyoruz ayrımcılığı vurgular gibi) her yerden sesler geliyor.

 

MiM Kolektif yazarları öteki sesleri ulaştırıyorlar her bir öyküde; insanın, hayvanın, ırkın, cinsiyetin, aşkın, adaletin “öteki” seslerini.

Öyküleri çeşitli dergilerde yayınlanmış, kitapları okuyucuyla buluşmuş yirmi sekiz yazarın katılımıyla hazırlanan bu seçki, yazarları, heyecanını hiç kaybetmeden sabırla ve cesaretlendirerek daima desteklemiş olan Mario Levi’ye yirminci yıl armağanıdır.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Öteki Sesler” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap Bilgileri

Yazar:Olga Ünal
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Duru Su
ISBN:978-605-7367-73-4
Barkod:9786057637734
Dizi:Türkçe Edebiyat -Öykü
Sayfa Sayısı:192 sf.
Boyutlar:120x190mm
Baskı Kalitesi:Tek renk, 60 gram Enso creamy
Basım Tarihi:Şubat 2023