Ederi Düştü

Yirmibeş Kuruşa Amerika

(1 müşteri değerlendirmesi)

65,00

Naim Tirali’nin şöhret peşinde koşmadığını bilirim. Fakat görüyorum ki, şöhret onun peşinden koşuyor.

Ercüment Ekrem TALU

Naim Tirali, bu yeni kitabında, işte bu bakımdan; yani öbür hikâyecilerimizin vermeye cesaret edemedikleri, bazı ahlâk ve sanat endişelerine saplanarak deşmemeyi daha ehvenişer buldukları çevre, mevzu ve tiplerin örtülerini sıyırmak bakımından orijinal ve müstakildir.

Behçet NECATİGİL

Naim Tirali, yeni hikâye sanatının ön plânda görünen bir siması olmuşsa, bu muhakkak Yirmibeş Kuruşa Amerika’daki güzel hikâyeleri yüzünden olmuştur. Yirmibeş Kuruşa Amerika gençlik çılgınlıklarının kitabıdır ama Naim, genç olmasına rağmen, kendini o çılgın hayata kaptırmayıp o âlemi, o gelip geçici ruh halini, o maceraları, tatlı ifadesiyle edebiyata mal etmesini bilmiştir.

Oktay AKBAL

Onun öykülerinde, bir otobüste, parkta, arkanızda yürüyen iki kişinin yükselen sesinde duyduğunuzu sanacağınız doğallıkla anlatılır olaylar. Süsleyip püslemeden. Biraz da bıyık altından gülerek. Ama bu kendi kendiyle alaydaki iç acısını sezmeden edemezsiniz.

Sennur SEZER

Naim Tirali, “Yirmibeş Kuruşa Amerika” adlı öyküsünde, Missouri zırhlısının İstanbul’a gelişiyle yaşanılan olayları ince bir alaya alır.

Sunay AKIN

 

Kategoriler: ,

Yirmibeş Kuruşa Amerika için 1 değerlendirme

  1. aydinsordi

    İlkokul 4 ya da 5 nci sınıf Türkçe kitabı vardı, sene 1985 civarı. Kitaptaki okuma metinlerinden birisi Naim Tirali’nin “Piraziz Nere, Berlin Nere” kitabından alınmıştı. O dönemden ve kitaplardan bir de şiir kalmış aklımda “Benim yarim bezden kilim / Dokur Konya’da Konya’da” diye. İşte o dönemde, yaşadığım köyden 100 km ötedeki Piraziz ile Berlin mukayesesine aklım ermemişti. Yirmibeş Kuruşa Amerika kitabı Türk edebiyatı ve siyasetinde rol oynamış yazarın eğlenceli anıları ve gözlemleri. Piraziz Nere Berlin Nere kitabının da basılması temennisi ile.

Değerlendirme yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap Bilgileri

Yazar:Naim Tirali
Hazırlayan:Özcan Özen
Kapak:Sevil Tarla
Sayfa Düzeni:Duru Su
ISBN:978-605-4906-51-2
Barkod:9786054906512
Dizi:Türkçe Edebiyat - 33, Öykü-8
Sayfa Sayısı:120 sf.
Boyutlar:12x19 cm.
Baskı Kalitesi:İki renk, 70 gr, Enso
Basım Tarihi:Ocak 2019